Хто жив на території Балабанівки ще до нашої ери


Територія нинішнього Корабельного району міста Миколаєва була заселена ще в давнину, про що свідчать археологічні знахідки різних періодів. По усій території краю можна побачити стародавні кургани – родові могильники різних племен епохи бронзи і раннього заліза (III – II тис. до н.е.). Згадку про вісім курганів біля Богоявленска можна зустріти в записках директора Херсонського археологічного музею В.И. Гошкевича. Відомості ці відносяться до 1873 року, коли кургани ще не були розкопані.

У 70-і роки в районі Богоявленська археологом В.Н. Клюшенцевим, були відкриті рештки сабатинівської культури. Основна їх частина сконцентрована в околицях Балабанівки. На північно-західній околиці Богоявленська були виявлені залишки старогрецького поселення IV – II ст. до н.е. і городища перших століть нашої ери – Сіверсов маяк – 1. Ця археологічна пам’ятка національного значення є одним з найзначніших на Ольвійській хорі. Він був відкритий ще в 1924 році співробітниками Миколаївського історико-археологічного музею і членами товариства «Друзі музею» під керівництвом директора музею Ф.Т. Камінського, який був родом з Богоявленська. У 1970-і роки на поселенні проводилися систематичні збори матеріалу, який поступав в краєзнавчий музей. Розкопки поселення Сіверсов маяк проводились в 1988-1992 рр. експедицією Миколаївського краєзнавчого музею під керівництвом И.А.Снитко. Поряд з поселенням знаходився некрополь – кладовище, на якому в різні роки було розкопано 6 поховань.

Перша половина і середина І тисячоліття нашої ери – час перебування на цій території землеробських черняхівських і ранньослов’янських племен, сліди яких знаходять археологи. Поселення черняхівської культури було виявлено в 60-і роки в районі Балабанівської балки.

ХРОНІКА ПРОЕКТУ «ІСТОРІЯ МОЄЇ ГРОМАДИ»
БОГОЯВЛЕНСЬК – ПЕРЛИНА МІСТА МИКОЛАЄВА
Євген Мороз