КультураОбщество

Веселі та запальні: міжнародний день ромів відзначили в Корабельному районі

9 квітня у стінах Миколаївського міського палацу культури «Корабельний» (директор — Олексій Чебан) зібралися представники багатьох національних меншин, щоб привітати представників однієї із наймасовіших народностей, які проживають у місті, зі святом — Міжнародним днем ромів.

Ущент переповнена зала перебувала в очікуванні чарівного дійства, яке розпочалося циганською піснею «Мороз». Ведучі програми – Денис Юрковський та Вікторія Чорна – зробили невеличкий екскурс в історію становлення свята: «Перший в світі циганський конгрес, на якому цигани визнали себе єдиною нетериторіальною нацією, відбувся 8 квітня 1971 року в Лондоні. На конгресі були прийняті національні символи: прапор, гімн.

Циганський прапор розділений на дві горизонтальні смуги: синю — зверху, що уособлює небо, символізуючи духовність і релігійність циган, і зелену – знизу, яка уособлює земля і є символом життєрадісності і практичності.

У центрі прапора – червоне колесо. Це індійське зображення чакри, що символізує індоарійськоє походження циган. Колесо також символ кочування, вічного шляху. Колесо лежить на обох смугах прапора, і це означає, що циган йде земним шляхом і небесним шляхом святого духу.

Був також прийнятий гімн на основі народної циганської пісні «Джелем, джелем», варіантів виконання якого дуже багато. Кожен виконавець по-своєму аранжирує його для запису на своїх альбомах, адже це єдиний національний гімн, під який можна танцювати.

Замість герба використовується ряд відомих циганських символів: батіг, карти «віялом», але частіше – кибитка і підкова. З того часу 8 квітня відзначається як Міжнародний день циган», – зазначили ведучі та запросили на сцену лауреата Міжнародних фестивалів фольклору в Сербії, Колумбії, Панамі, Еквадорі, Росії, Кіпрі – народний ансамбль циганської пісні і танцю «Бахтале» під керівництвом Володимира Юрковського, заслуженого працівника культури України.

Веселі та запальні пісні лунали у виконанні солістів ансамблю під прекрасний супровід інструменталістів та хореографічної групи колективу.

Також на заході згадали циган, які протягом 40 років виходили на сцену в складі ансамблю «Бахтале». Яскравою циганською зіркою відзначився талант солістки колективу Ази Коваль.

Аза прийшла в колектив циганської пісні і танцю «Терне рома» (нині «Бахтале») під керівництвом В. О. Юрковського в 1980 році і до останніх днів життя залишалася його учасницею. Протягом 27 років вона, виходячи на сцену з ансамблем «Бахтале», повністю віддавала себе служінню циганському пісенному мистецтву.

За увесь час творчої діяльності Аза Коваль стала лауреатом багатьох обласних, республіканських та міжнародних фестивалів фольклору, будучи солісткою ансамблю «Бахтале». Її чистий, проникливий голос звучав на найпрестижніших сценах України і зарубіжжя. Її знали і любили не тільки одноплемінники, а й численні шанувальники і поціновувачі циганської народної творчості.

У житті Аза Степанівна була не тільки яскравою, колоритною виконавицею, але й прекрасною матір’ю. Вона народила і виховала двох дочок, одна з яких закінчила Київський державний університет ім. Т. Г. Шевченко, а інша – Чорноморський державний університет ім. П. Могили.

Входячи до складу Миколаївської обласної громадської організації ромів «Ром по дром», Аза Коваль завжди допомагала малозабезпеченим ромським сім’ям, проводила серед них активну просвітницьку роботу, пов’язану зі збереженням кращих культурних традицій ромської народної творчості, пропагандою здорового способу життя, інтерграції ромських сімей в загальнонаціональний український соціум, за що користувалася повагою серед одноплемінників, друзів і колег по цеху.

4 червня 2009 року Аза Степанівна Коваль раптово померла від обширного інфаркту на 44-му році життя, залишивши після себе величезний слід та зробивши багатий внесок у розвиток ромської музичної культури Миколаївщини.

Указом Миколаївської обласної ради національностей солістка ансамблю «Бахтале» Аза Степанівна Коваль була нагороджена пам’ятним Знаком м. Миколаєва посмертно.

Голова громадської спілки «Рада національних товариств Миколаївської області» Лоліта Султан-Мурадівна Каймаразова вручила нагороду доньці Ази Коваль та від усієї великої спільноти подякувала за безграничний талант солістки, пам’ять про яку житиме вічно в серцях усіх миколаївців.

Сумна нотка концерту була потрохи розвіяна виступом яскравого танцювального колективу «Терне рома», який, не дивлячись на свою молодість, має досить поважний вік. А справа ось у чому.

Колектив виконавців циганської пісні «Бахтале» починався майже 40 років тому, як циганський ансамбль «Терне Рома». Згодом склад колективу змінювався, ставав досвідченішим і професійнішим. І згодом змінив свою назву на «Бахтале». Завдяки старанням керівника Володимира Юрковського у колектива незабаром з’явився творчий супутник – дитячий ансамбль «Ягорі», де діти з ромських сімей робили перші кроки.

Нинішній керівник колективу Денис Юрковський у творчому тандемі з солісткою ансамблю «Бахтале», хореографом Вікторією Чорною розширили межі якісного і кількісного складу колективу. Так «Ягорі» виріс в «Терне рома», як данина традиціям, що склалися в циганському колективі багато років назад.

Оновлений, перспективний колектив – основний резерв нових творчих сил для іменитого «Бахтале». Тільки за останній час «Терне рома» став переможцем конкурсу «За циганської зіркою» у Москві, двічі на конкурсі в Полтаві та на конкурсі циганського танцю «Романі Ягорі». Диплом лауреата колектив «Терне рома» привіз із Болгарії, де проходив Міжнародний фольклорний конкурс «Зірки Албени».

На святі на розсуд глядачів «Терне рома» представив прекрасні хореографічні композиції та постановки, які викликали шквал оплесків та позитивних емоцій.

Загалом, сам концертна програма пройшла на відмінно. Про це свідчили слова вдячності від представників управління культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації в особі начальника відділу у справах національностей та релігій  Віталія Борисовича Бойченка, а також нашої художниці, члена Національної Спілки художників України Серафими Федорівни Сенкевич та колег по цеху – голів інших національних товариств Миколаєва та області.

Бажаємо народному ансамблю циганської пісні і танцю «Бахтале» подальших вдалих виступів, наснаги, яскравих перемог та «Тэ явэн бахталэ, ромалэ!».

Максим КОРОВАЙ, заступник директора
з культурно-масової діяльності ММПК «Корабельний»

Связанные статьи

6 комментариев

  1. Шановний Управление! Даний захід, як і більшість подібних заходів, відбувався цілком БЕЗКОШТОВНО! Будье, будь ласка, уважнішими, коли читаєте оголошення (якщо Ви їх, звісно, читаєте). Палац культури «Корабельний» відкритий для всіх жителів та гостей міста. Тому,дорогі друзі, завжди радо чекаємо вас!

  2. Ромы, которые торгуют наркотиками, приносят беду и горе…ровно столько, сколько приносят горя и беды другие национальности, торгующие и употребляющие….А «Бахталэ» приносит счастье :) от песен и танцев !!! Будьте счастливы и ведите здоровый образ жизни!

  3. Согласен, работать не хрена не хотят, танцуют, воруют и наркотой торгуют. Дааааа, большая польза району и городу.

  4. Очень бы хотелось видеть ПРОФЕССОРА ШАРИКОВА и невидимку ВАСИЛЬКА тех кто так хорошо знает Казимировых. . Цыган в городе много ,а по одной семье судят о всех. Мне жаль людей которые в своей жизни ищут блох в других нациях,оглянитесь в свои семьи и наведите у себя порядок Жалкие вы людишки.Горожане со всех районов города ,добирались под дождем на концерт. Получили большой эмоциональный заряд не на один месяц.» Бахталэ» спасибо Вам ,!!!Спасибо ,что вы есть!!! Вы встаёте на правильный пут. Развиваете свою культуру и продолжаете свои ромские традиции. БЫТЬ ДОБРУ!!!!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Back to top button