Общество

Про переваги грудного вигодовування — лікар з охорони дитинства та материнства ЦПМСД Корабельного району

Грудне вигодовування – це природне багатство! Ніхто не розуміє істинної цінності природних багатств… поки вони не вичерпані. Це багатство, як і багато інших, знаходиться під загрозою за причин модернізації, урбанізації нашого життя.

Грудне молоко є найкращою природною їжею для дитини. Його не може замінити жодна найдорожча суміш. Грудне молоко засвоюється ор­ганізмом дитини краще, ніж будь який інший продукт, його склад зміню­ється відповідно до потреб малюка. Грудне молоко — це унікальний про­дукт, який має ідеальні харчові властивості, сприяє формуванню імуніте­ту у дитини, забезпечує гарний інтелектуальний та психоемоційний роз­виток дитини.

Новонароджена дитина першим інстинктивним рухом тягнеться до материнських грудей, як до джерела життя. Природа потурбувалась про те, щоб, з’явившись на світ, дитина одразу отримала саме ту їжу, яка краще всього підходить її ще не зрілому організму.

Годування грудним молоком матері є природним продовженням того харчування, що отримує плід під час свого внутрішньоутробного розвитку. Різниця тільки в тому, що плід отримує харчування через пуповину з крові матері, а новонароджена дитина — після перерізки пуповини, отримує їжу через груди матері — її молоко.

Молоко матері має унікальні поживні та біологічні властивості, з ним малюк отримує все, що необхідно йому для нормального розвитку: білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни та мікроелементи. Всі ці харчові речовини знаходяться в достатній кількості, оптимальному співвідношенні та добре засвоюваній формі.

Біологічно активні речовини грудного молока (гормони, ферменти, численні імунні та інші регуляторні фактори) допомагають немовлятам швидше подолати пологовий стрес та краще адаптуватися до умов життя в новому для них оточуючому середовищі. Вони сприяють кращому процесу травлення, правильному обміну речовин та формуванню у дитини особистої, повноцінної системи імунітету.

[do_widget id=text-16]

 

Вигодовування груддю — це важливий завершальний етап тісного біологічного зв’язку організму дитини з організмом матері, завдяки якому формуються та зміцнюються всі основні механізми здоров’я дитини. Серед дітей, вигодуваних грудним молоком, значно рідше бувають випадки раптової смерті, менше ризик розвитку хронічних захворювань органів травлення, а також щелепних, стоматологічних та ортопедичних порушень, а у майбутньому — менше ризик розвитку таких тяжких хвороб обміну речовин, як цукровий діабет, ожиріння, атеросклероз.

Діти, які вигодовуються материнським молоком, рідко хворіють, а якщо захворіють, то швидше одужують. Ризик шлунково-кишкових та алергічних захворювань у них набагато менший, ніж при штучному вигодовуванні.

ПЕРЕВАГИ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ:

для дитини:

 — натуральне, стерильне та тепле;

 — забезпечує повний спектр харчових інгредієнтів, легко засвоюється і повністю використовується  організмом дитини;

—  забезпечує захист від різноманітних інфекцій, алергій і різних захво­рювань, сприяє формуванню — — власної системи імунітету;

—  забезпечує гармонійний психоемоційний контакт з матір’ю, формує почуття захищеності і комфорту у дитини.

для матері:

— попереджує післяпологові ускладнення;

— є профілактикою онкологічних захворювань молочних залоз та яєчни­ків у жінки;

—  попереджує небажану вагітність поки дитині не виповниться 1 рік;

— дає можливість мамі менше турбуватися і втомлюватися;

— забезпечує триваліший контакт матері з дитиною, шкіра до шкіри, очі в очі.

для родини:

 — економічні переваги: грудне молоко безкоштовне але безцінне;

 — легко подорожувати всією сім’єю;

 — здорова дитина;

 — здорова жінка;

 — збереження репродуктивного здоров’я жінки;

 — психоемоційна єдність, формування глибокої прив’язаності батьків та дитини.

Основні правила успішного грудного вигодовування:

 — раннє прикладання дитини до грудей протягом перших двох годин;

 — постійне сумісне перебування матері з дитиною;

 — годування дитини за її вимогою і вдень і вночі;

 — не обмежуйте час годування малюка, нехай смокче стільки, скільки хоче і не віднімайте його від груді доти, поки він не наїсться досхочу;

 — не давайте дитині до 6-місячного віку ніякої іншої їжі та напоїв, вклю­чаючи дитячий чай;

 — годуйте дитину виключно грудним молоком до 1 року і бажано із за­провадженням прикормів починаючи із 6 місячного віку;

 — не давайте дитині сосок, пустушок та інших замінників грудей.

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

Щоб довго і успішно годувати Ваше дитя грудьми, треба правильно прикладати дитину до грудей.

Ознаки правильного прикладання дитини до грудей:

— голова і тіло дитини перебувають в одній площині;

 — підборіддя дитини торкається грудей матері;

 — ротик дитини широко відкритий;

 — нижня губа дитини вивернута;

— дитина захоплює більшу частину ареоли;

 — видно рухи дитини щічками при смоктанні;

 — чути як дитина ковтає молоко;

 — жінка не відчуває жодного дискомфорту при годуванні.

Важливо знати:

 — кількість молока у матері залежить від того, скільки його висмоктує маля: чим більше молока висмоктує маля, тим більше молока виробля­ється;

 — не поїть дитину водою, бо вона менше висмокче з грудей, а це призво­дить до зменшення вироблення молока;

 — не має потреби мити груди та соски перед годуванням. Мило, дезінфікуючі засоби, спирт, висушують шкіру грудей, знімають природну жи­рову змазку грудей та підвищують ризик виникнення тріщин. Мате­ринське молоко має прекрасні дезінфікуючі властивості та добре захи­щає від інфікування.

 — на початку смоктання дитина отримує великий об’єм низькокалорійно­го, так званого «переднього» молока. Наприкінці годування. — висмок­тує невеликий об’єм висококалорійного «заднього» молока, яке багате також вітамінами. Якщо дитина не хоче смоктати, зробіть перерву. По­тім спробуйте запропонувати їй ту саму грудь, щоб дитина отримала якомога більше «заднього» молока;

 — у жінки, яка годує груддю, бувають періоди, коли зменшується кіль­кість, молока або Вам здається, що у Вас мало молока. Не хвилюйтесь! Це явища тимчасові і зумовлені швидким ростом Вашого малюка. Просто намагайтесь декілька днів не розлучатися з дитиною, збільши­ти кількість прикладань до грудей і обов’язково годуйте вночі. Не за­смучуйтесь і виховуйте в собі впевненість у можливості годувати свою дитину груддю:

 — не треба зціджувати груди після кожного годування;

 — якщо у Вас виникли якісь проблеми з годуванням дитини — не хвилюй­тесь. Зверніться за допомогою до медичних працівників.

Заступник головного лікаря з охорони дитинства та материнства
КЗ «ЦПМСД №7» Долгова А.Г.

Связанные статьи

Один комментарий

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Back to top button