Культура

Свято Стрітення та Українські Масниці у бібліотеці для дітей №8 (Відео)

У бібліотеці для дітей №8 наприкінці березня бібліотекарі відділу книгообміну та сімейного читання влаштовували інформаційні заходи, присвячені Святу Стрітення та Українським Масницям, або святу Колодія, для своїх читачів – учнів 1-х – 4-х класів шкіл Корабельного району та їх батьків.

Про це повідомляють працівникі бібліотеки.

«В народі існує легенда. Ще задовго до народження Христа Богом була передбачена його зустріч з праведним Симеоном, якому Святим Духом було відкрито, що не бачитиме він смерті, доки не стрінеться з Сином Божим. Тож коли батьки вносили Ісуса до храму, Симеон взяв його на руки і благословив. Таким чином відбулося його чудесне стрітення зі Спасителем.

Свято Стрітення Господнього є одним із дванадцяти найбільших церковних свят. В уявленнях українців день Стрітення Господнього сприймався як час зустрічі зими і літа (у деяких місцевостях весни). На свято Стрітення проводилося спеціальне освячення свічок. Крім свічок у церкві освячували воду, яку набирали у ще невживану посудину і зберігали вдома на покуті. Такій воді, як і хрещенській, приписувалася магічна, цілюща сила.

За станом погоди цього дня дізнавалися про погоду навесні, влітку.

Свято Масляної здавна пов’язувалося із весняним пробудженням природи. Українці, як і інші слов’яни, каталися у цей день на конях, ходили в гості, влаштовували веселі застілля, готували вареники, млинці. В народі Масляна сприймалась як найкращий у році час, який асоціювався із ситістю й веселощами, звідки народилося прислів’я: «Не завжди котові Масляна». По всій Україні був розповсюджений звичай «колодки» або «колодій». Розігрувалося «народження» та «поховання» дерев’яної ляльки — «колодки». Зазвичай, «колодку» у вигляді качалки, поліна, хустки, стрічки, квітки чіпляли хлопцям і дівчатам як покарання за те, що вони не взяли шлюб у минулі М’ясниці. Той, кому прив’язували «колодку», мав відкупитися грішми або піснями, танцями. Холостяків осуджували ще й тому, що, за давніми народними уявленнями, вони негативно впливали на природу, перешкоджали родючості землі», — йдеться у повідомленні.

Цікавого розповідали читачам про ці обидва свята бібліотекарі відділу книгообміну та сімейного читання Лілія Полковниченко та Олександр Дончевський. Учні стали учасниками дійств давніх українських обрядів: співали пісні, грали у ігри («Струмочок», «Топчу, топчу ряст, бог здоров’я дасть»), дівчата чіпляли хлопцям «колодку», зустрічаючи весну, закликали птахів до рідного краю, підкидаючи паперових пташок догори із своїх долоньок.

Всі обрядові дійства супроводжувалися піснями та хороводами, пригощанням один одного млинцями, закликаючи весну. А традиційним завершенням гулянь було спалення величезного опудала Масляної (Мари, Зими), яке символізує проводи холодів і народження Весни та нового життя. Всі дружно виходили на подвір’я бібліотеки і спалювали справжнє опудало – «Зиму — Мару», (яке виготовляли заздалегідь разом із вчителями та батьками), всі діти разом промовляли: «Прощавай, Зима! Ой, Весна-красна, ти прийди до нас сама!».

«Ой, весна, весна, ой, весна-красна,
Що ж ти нам весна-красна принесла!
Принесла я вам ясне Сонечко,
Ясне Сонечко у віконечко!»

Лілія Полковниченко,
провідний бібліотекар відділу книгообміну та
сімейного читання 
бібліотеки для дітей №8

Связанные статьи

2 комментариев

  1. Как всегда, все ооочень актуально! Четвертая неделя Великого поста — они о Сретении (15 февраля) и масленице (7 — 13 марта) с блинами вспомнили. Отпад полный.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Back to top button